Komplex vitarendezés
Komplex vitarendezés
osztatlan közös tulajdonnal kapcsolatban felmerülő konfliktusokban
Nem tudnak megegyezni a közös tulajdonnal kapcsolatban? Esetleg már nem is kommunikálnak egymással?
Ilyenkor van szükség a segítségünkre!
Irodánkban a konfliktuskezelés jogi és pszichológiai aspektusa is megfelelő hangsúlyt kap azáltal, hogy az egyedi helyzetre adekvát jogi megoldás kidolgozása mellett a pszichológia eszközeivel segítjük a feleket abban, hogy megértsék a másik fél motivációit és viselkedését, növelve ezzel a sikeres megállapodás esélyét.
A jog nem mentes az emberi érzelmekkel telített döntésektől. A jogi konfliktusok nagy érzelmi terhet rónak a felekre, ami befolyásolja döntéshozatali képességeiket és az együttműködésre való hajlandóságukat. A pszichológia ezen a területen értékes betekintést nyújt, segít megérteni, hogyan reagálnak az emberek a konfliktusokra, hogyan hozzák meg döntéseiket, és mik azok a tényezők, amik befolyásolják a tárgyalásokat és a vitarendezést, hátráltatva a felek megállapodását.
Milyen jellemző problémák merülnek fel?
A problémákat 4 fő kategóriába sorolhatjuk az ingatlanok közös tulajdonlása kapcsán:
- tulajdonlás
- használat, hasznosítás
- túlhasználat
- az ingatlannal összefüggő költségek viselése
Célunk az ezekben a kérdésekben való megállapodás elősegítése. Ennek eszköze az általunk alkalmazott komplex vitarendezési eljárás.
Hogyan jön létre az osztatlan közös tulajdon?
A közös tulajdon egy olyan jogi helyzet, melynek során a felek egy konfliktusokkal, nézeteltérésekkel terhelt, emberi kapcsolatokon alapuló élethelyzetbe kerülnek.
A közös tulajdon jellemzően háromféle módon áll elő:

Válás
Házastársi életközösség – majd válás

Öröklés
Gyakran olyan személyek örökölnek, akik egyébként sincsenek jó viszonyban egymással, viszonyuk a hagyatéki eljárást követően megromlik vagy éppen nem is ismerik egymást

Ajándékozás
Családtagok közötti ajándékozás (például a szülők által a gyermekeik részére történő tulajdonátruházás)
Mik a közös tulajdoni jogviszonyok sajátosságai?
- a felek nincsenek tisztában azzal, hogy a közös tulajdon tárgyával önállóan is rendelkezhetnek
- különböző motívumoknál fogva tartósan fennáll, a helyzet konzerválódik (pl. az egyik tulajdonostárs bent lakik az ingatlanban, így nem érdeke semmilyen változás)
- a keletkezés körülményeinél fogva (öröklés, válás stb.) minden esetben valós vagy vélt személyes konfliktusokkal terhelt, melyben az ellenérdekűnek tartott fél valós szándékai nehezen kiismerhetők
- a fentiek miatt a valódi érdekegyeztetés és az ezekre alkalmazott adekvát jogi megoldások nehezen vagy egyáltalán nem tudnak megvalósulni
Tájékozódjon bejegyzéseinkből!

Megváltozott illetékszabályok az osztatlan közös tulajdon megszüntetése iránti perekben
Megváltozott illetékszabályok Megváltozott illetékszabályok az osztatlan közös tulajdon megszüntetése iránti perekben A Polgári Törvénykönyv 5:83. § (1) bekezdése kimondja, hogy a közös tulajdon megszüntetését bármelyik tulajdonostárs követelheti. Amennyiben tehát a tulajdonostársak

Ingatlanilletőségemet egy festményért
Ingatlanilletőségemet egy festményért? – avagy mit lehet tenni az elővásárlási jog kijátszása esetén? Mi is az a közös tulajdon? Amennyiben egy ingatlan több tulajdonos osztatlan közös tulajdonában van, és az

Hogyan osztozhatnak az örökösök az örökölt ingatlanon?
Hogyan osztozhatnak az örökösök az örökölt ingatlanon, abban az esetben, ha az ingatlan hasznosításával kapcsolatos elképzeléseik érdekellentétbe ütköznek egymással? Tipikus megosztási problémák és megoldások: Amennyiben osztatlan közös tulajdonban álló ingatlant

Használat kérdése közös tulajdon esetén
Használat kérdése közös tulajdon esetén Használat kérdése közös tulajdon esetén Amikor a tulajdonjogra gondolunk az azzal járó előnyök jutnak eszünkbe, azonban a valóság az, hogy a tulajdonjoghoz számos egyéni felelősséggel

Az elővásárlási jog, mint a közös tulajdon egyik speciális szabálya
Elővásárlási jog Az elővásárlási jog, mint a közös tulajdon egyik speciális szabálya Mi is az az elővásárlási jog? Osztatlan közös tulajon esetén saját tulajdonrészével minden tulajdonostárs önállóan rendelkezhet, így azt

Mi is az a közös tulajdon?
Mi is az a közös tulajdon? Mi is az a közös tulajdon? A Polgári Törvénykönyv definíciója szerint egy adott dolgon fennálló tulajdonjog meghatározott hányadok szerint több személyt is megillethet. A
Az érintetteket befolyásoló tényezők
Kognitív, affektív és viselkedéses tényezők, amelyek befolyással vannak a felek együttműködő-készségére a közös tulajdoni jogviszonyokban:
1. Érzelmek: A félelem, a harag, a szomorúság és a szorongás mind befolyásolhatják az emberek viselkedését egy jogi konfliktus során. A felek érzelmi szükségletei, mint például az igazságosságérzet, a megbecsülés vagy az elismerés, jelentős hatással lehetnek arra, hogyan állnak a konfliktushoz és annak rendezéséhez.
2. Kognitív torzítások: Az emberek alapvetően hajlamos bizonyos információkat figyelmen kívül hagyni, míg másokat túlértékelnek, ami torzíthatja a valóságot és megnehezítheti a racionális döntéshozatalt. Az érzelmek szintén torzítják a helyzet racionális értékelését, és nehezíthetik a kompromisszumok megtalálását. Az előfeltevések a másik fél motivációit és érdekeit illetően gyakran csak hátráltatják a vitarendezést. Ekként nehezíti például a közös tulajdonnal való, egyetértésen alapuló megállapodást a tulajdonostársak becsapottságtól való féleleme.
3. Szubjektív narratívák: A kialakított személyes meggyőződések és a felek által akár évek óta hordozott sérelmek jelentős hatással lehetnek a konfliktus dinamikájára. A pszichológia segíthet feltárni és átértékelni ezeket a narratívákat, ami elősegíti a megegyezést.
4. Társadalmi tényezők: A kultúra, a neveltetés, a társadalmi státusz és a csoportnyomás mind befolyásolhatják az emberek nézeteit és viselkedését a konfliktusok kezelésében.
5. Kommunikáció: A hatékony kommunikáció elengedhetetlen a konfliktusok megoldásához. A félreértések, a vádaskodás és a metakommunikáció is mind akadályozhatják a tárgyalásokat.
6. Döntéshozatal: A döntéshozatal gyakran összetett folyamat, amelyet számos tényező befolyásol, például az időnyomás, a kockázatkerülés, és a korlátozottan elérhető információk.
A vitarendezés során az ezek közötti navigálásában segítünk Önnek/Önöknek.
A vitarendezés előnyei
Miért hasznos az általunk alkalmazott komplex vitarendezés a közös tulajdoni helyzetekben?
- jellemzően a felek már nincsenek beszélőviszonyban egymással vagy ha igen, a kommunikációjuk nem hatékony, a cél (a közös tulajdon megszüntetése) elvész a sértettségben, a személyes ellenérzésekben
- külső, független közvetítő nélkül nem jutnak el az érdemi kommunikációig
- a peres eljárás legjobb esetben is 2-3 évig tart, ennél a komplex vitarendezés sokkal gyorsabb
- jellemzően a felek anyagi lehetőségei sem teszik lehetővé a pereskedést – így a komplex vitarendezés mind költség-, mind időhatékonyabb megoldással szolgál
- egy bírósági határozat mindkét fél szempontjából járhat kedvezőtlen döntéssel, míg a komplex vitarendezés deklarált célja a lehető legkedvezőbb megoldás megtalálása az érintett felek számára a konfliktus feloldásával egyidejűleg
Miért működik jól
az ügyvédi irodánk által kínált módszer?
Látva, hogy a közös tulajdon a gyakorlatban legalább annyira emberi konfliktus, mint szabályozandó jogi helyzet, a kezelése sem akkor a leghatékonyabb, ha pusztán jogi eszközöket veszünk igénybe. A közös tulajdoni helyzet szabályozásának, rendezésének és végső soron megszüntetésének tapasztalataink szerint leghatékonyabb módja, ha annak folyamatából nem zárjuk ki a jogon kívüli eszközöket, hanem a felek közötti egyeztetést tudatosan kiterjesztjük a vitás helyzet kialakulásában szerepet játszó emberi konfliktus kezelésére is. Ennek módja az általunk kidolgozott komplex vitarendezési rendszer.
A folyamat menete:
1.
A tulajdonostársak egyike vagy a tulajdonostársak közösen felkérik irodánkat a közös tulajdonnal kapcsolatos egyeztetésre.
2.
Amennyiben csak az egyik fél megkeresésére járunk el, felvesszük a kapcsolatot a további tulajdonostársakkal, hogy kölcsönös érdekegyezetetésre kerülhessen sor.
3.
Ezt követően személyenként feltárjuk a felek igényeit.
4.
Amennyiben a helyzet engedi/megkívánja a konfliktusokat egyidejűleg, mindkét fél jelenlétében rendezzük, feloldva ezzel a gyakran akár évekig is fennálló egyet nem értést, amennyiben nem akkor a helyzet megoldásának megtalálására külön-külön egyeztetés útján kerül sor.
5.
A konszenzus megtalálása esetén eljárunk annak jogi tartalmú egyezséggé alakítása és ennek megfelelő tényleges állapot megteremtése érdekében.
A jog és pszichológia összhangja szükséges a közös tulajdonnal kapcsolatos konfliktus megfelelő kezeléséhez!
Ügyvédi irodánk komplex vitarendezési szolgáltatását dr. Perecz Tamás irodavezető ügyvéd és Andorkó Katalin Virág viselkedéselemző nyújtja.

dr. Perecz Tamás ügyvéd
2005. óta a Budapesti Ügyvédi Kamara tagja, a Perecz Ügyvédi Iroda vezetője. Szakterülete a polgári jog, ezen belül tevékenységének középpontjában az osztatlan közös tulajdonú ingatlanokkal kapcsolatos ügyek, jogviták állnak.

Andorkó Katalin Virág viselkedéselemző
Diplomáját a Debreceni Egyetem pszichológia alapképzésén szerezte 2022-ben. 2022. óta az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának nappali tagozatos jogász szakos hallgatója, mellette a Perecz Ügyvédi Iroda gyakornoka.
Az Ön cégénél is csak elenyésző számú panaszra lehet számítani?
Meg szeretne felelni a törvényi előírásoknak, de nem akar hosszútávon sokat költeni?
A foglalkoztatók jellemzően nem tudják előre megbecsülni, hogy hány bejelentésre kell számítaniuk, hiszen korábban nem volt belső visszaélés-bejelentési rendszerük, ezért sok esetben bizonytalanok, hogy melyik szolgáltatót, melyik szolgáltatáscsomagot válasszák.
Éppen ezért kidolgoztunk egy olyan rendszert, amely hathavonta jelentős díjkedvezménnyel honorálja azt, ha a bejelentések száma az előző hat hónapban alacsony volt.
A részletekért, a kedvezményekért, kérje ajánlatunkat!
Ajánlatunk csak limitált ideig,
2023. december 17. napjáig történő szerződéskötés esetén érvényes.
Szolgáltatáscsomagok
A Perecz Ügyvédi Iroda a Budapesti Ügyvédi Kamara bejelentővédelmi ügyvédi nyilvántartásában szereplő ügyvédi iroda.
Szolgáltatásainkat az ország egész területén nyújtjuk.