Hogyan osztozhatnak az örökösök az örökölt ingatlanon, abban az esetben, ha az ingatlan hasznosításával kapcsolatos elképzeléseik érdekellentétbe ütköznek egymással?
Tipikus megosztási problémák és megoldások:
Amennyiben osztatlan közös tulajdonban álló ingatlant örökölt, vagy az öröklés során osztatlan közös tulajdon keletkezett az ingatlanon, több lehetőség is rendelkezésre áll az ingatlan hasznosítására:
- Természetbeni megosztás használati megállapodással: Amennyiben az ingatlan műszaki adottságai lehetővé teszik, a felek közös megállapodásuk vagy bírósági ítélet alapján osztozhatnak az ingatlan használatában, hasznosításában. Ez a megosztási mód jellemzően több házrésszel rendelkező ingatlanok, nyaralók, vagy víkendházak körében működhet jól, melyeknél az ingatlan paraméterei, utóbbi esetekben pedig a használat időszakonkénti megosztása teszi lehetővé a használati jogának zavartalan gyakorlását.
Általánosságban elmondható azonban, hogy ez a megosztási mód nem zárja le véglegesen a tulajdonostársak között felmerült múltbeli vitákat, és nem előzi meg a jövőbeni konfliktusok kialakulásának lehetőségét.
- Kizárólagos használat a közös tulajdon fennmaradása mellett: Amennyiben az egyik fél az ingatlant kizárólagosan kívánja használni, ezesetben a felek megállapodhatnak a túlhasználat ellenértékeként havi bérleti díjban, amelyet az ott lakó fél fizet a másik félnek.
- A másik fél kivásárlása: Ha az egyik örökös szeretne kizárólagosan az ingatlanban élni, megvásárolhatja a másik fél tulajdonrészét egy előre egyeztetett piaci érték alapján. Ebben az esetben az ingatlan egyedüli tulajdonosává válik, és teljes, önálló joggal rendelkezhet felette, mint kizárólagos tulajdonos.
- Közös értékesítés: Ha egyik fél sem kíván élni az ingatlan pénzbeni megváltásával, dönthetnek úgy, hogy az ingatlant közösen értékesítik, és a bevételt az örökrészek arányában osztják fel. Ez a megoldás általában akkor előnyös, ha egyik fél sem képes vagy hajlandó megváltani a másik részét, de nem ellenzik az ingatlan harmadik személy részére történő értékesítését; készek kompromisszumot kötni egymással ezen cél megvalósulása érdekében, mind az értékesítés melletti elköteleződés, mind a vételár megállapítása, és arányos megosztása terén.
- A közös tulajdon megszüntetésére irányuló bírósági peres eljárás: Ha a felek nem tudnak megegyezni, az egyik tulajdonostárs a bírósághoz fordulhat a közös tulajdon megszüntetése érdekében. Bár a bíróság nincs a felek kereseti kérelméhez kötve, nem alkalmazhatja a közös tulajdon megszüntetésének olyan módját, amely ellen valamennyi tulajdonostárs tiltakozik.
Az eljárás során, jellemzően annak függvényében dönt a bíróság az ingatlan sorsáról, hogy a felperes kereseti kérelme, illetve az alperes írásbeli ellenkérelme milyen megszüntetési módok lehetőségét veti fel.
Árverés útján történő értékesítés: A bíróság végső megoldásként az ingatlan árverés útján történő értékesítését rendelheti el. Az ezúton keletkező bevétel pedig mint vételár a tulajdoni hányadok arányában kerül megosztásra a felek között. Ez a lehetőség azonban sokszor költséges és időigényes és kevésbé kiszámítható, mint a fentebbi megszüntetési módok.

Mikor érdemes ügyvédhez fordulni?
- Ha a felek nem tudnak megegyezni az ingatlan hasznosításáról vagy az értékesítés módjáról;
- Ha kivásárlásról, bérleti díj fizetéséről vagy az ingatlan közös használatának részleteiről megállapodás jön létre a felek között;
- Ha az ingatlan megosztásának feltételei bonyolultak, például együttműködésre nem hajlandó harmadik fél is érintett, a tulajdonostársak ismeretlenek, nem fellelhetőek vagy az ingatlan egyéb jogokkal (például jelzálog, haszonélvezet) terhelt;
- Ha már a tulajdonostárssal való kapcsolatfelvétel, illetve egyeztetés is nehézségekbe ütközik;
- Ha a közös tulajdon megszüntetése érdekében indult eljárásban a pertárgy értékénél fogva kötelező jogi képviselet szükségessége áll fenn;
- Kötelező jogi képviselet hiányában jogai és érdekei kellően hatékony képviselete érdekében is érdemes felkeresnie ügyvédi irodánkat.
Ügyvédi irodánk a peres képviseleten túlmenően jogi tanácsadással, a tulajdonostárssal való kapcsolatfelvétellel, egyezségkötés elősegítésével és az esetleges szerződések kidolgozásával is segíthet a megoldásban.